Tarihi Vezir Hanı’na bir çocuğun adım atmasıyla temelleri atıldı Kayra Mücevher’in. 1989 yılının baharında, bir baba, okulda haylazlık yaptığı için akademik alanda başarısız olan çocuğunu, ticarette başarılı olması için Vezir Hanı’na getirmişti.

Sabahın erken saatlerinde, Üsküdar’dan Eminönü vapuruna neden bindiklerinden habersiz olan çocuk, heyecanla martılara simit atıyordu. Eminönü kalabalığında kaybolmamak için babasının elini sıkıca tutan çocuk, han kapısını görünce şaşırmıştı. Hayatında daha önce hiç bu kadar büyük bir kapı görmeyen çocuk, bir kamyonun neden bir binadan içeri girdiğini de sorgulamaya başlamıştı. Babası ile birlikte tarihi Vezir Hanı’nın geniş avlusuna giriş yapan çocuk, merdivenlere göz atarken bir yandan da handa yankılanan seslerden tanıdığı kelimeleri yakalamaya çalışmıştı. Gezmek için neden böyle bir yere geldiklerini anlamaya çalışan çocuk, “Bu mu bizim çırak?” cümlesini duyduğunda kendine gelmişti. Artık gezmek hayal, çalışmak gerçek olmuştu.

Ermeni bir ustanın dükkanına adım atarak iş hayatına da adım atan çocuk, defalarca işten kaçmasına rağmen çıraklıktan kurtulamamıştı. Çünkü çıraklıktan kurtulmanın tek yolu, kalfa olmaktı. İşte o çocuk; mavi çizgili tişörtü, lacivert şortu ve bayramlık siyah keten ayakkabısıyla girdiği dükkândan usta olup çıkarak, Kapalıçarşı’da Kayra Mücevher’i kurdu.

Sektörün mutfağında, imalat hizmeti verme amacıyla kurulan Kayra Mücevher hem ulusal hem de global pek çok markanın toptancılığını yaptı. Kayra Mücevher tarafından üretilen ürünler tüm Türkiye’ye yayıldı. Başta Eskişehir ve İzmir olmak üzere hemen her ilin en büyük mağazalarına ürün imalatı yapan Kayra Mücevher, 2008’de Ataşehir ve Çengelköy’de olmak üzere 2 perakende mağazası açtı. Diğer firmalar için üretime devam ederken bir yandan da kendi mağazasında “fabrikadan halka” felsefesi ile satış yapan Kayra Mücevher, müşterilerine kaliteyi ucuza alabilme imkânı tanıdır.

Sektöre pek çok yenilik getirerek fark yaratan Kayra Mücevher, perakende satış mağazasına, başka hiçbir mağazada olmayan bir atölye kurdu. Böylece tamir, tadilat ve temizlik hizmetini anında sunabilen Kayra Mücevher, maddi ve manevi değeri bulunan takılarını bırakıp gitmek istemeyen müşteriler için en ideal adres konumunda.

Elinde simidiyle Üsküdar’dan vapura binen o çocuk, elinde zanaatıyla tüm Türkiye’yi gezmiş, en mutlu anlarından vazgeçilmez güzelliği olan takıları üretmiştir.